מדידת הזמן

רולקס

לאיזה דיוק ניתן לצפות משעון יד?

האם היתרונות של שעון קוורץ מפצים על החסרונות שלו לעומת כרונומטר מכאני מסורתי לפרק היד?

שעונים אלקטרוניים טובים מסוגלים לתת דיוק גבוה אפילו יותר מאשר הדגמים הטובים ביותר הנמתחים מעצמם. כן, הביצועים שלהם תלויים במקור כוח מתכלה. למעשה, אפילו לסוללות האיכותיות ביותר יש אורך חיים מוגבל.

מעטים האנשים הדורשים דיוק של שבריר שניה עבור עבודתם או התחביב שלהם, אבל לאף אחד לא נוח להיות חייב ללכת לשען על מנת להחליף סוללה.

שווה לדעת כי הכרונומטרים המכאניים המסורתיים של רולקס מציעים יתרון עצום על פני כל שעון הכולל מנגנון קוורץ: הם נמתחים מעצמם ללא מאמץ שנה אחר שנה הודות להמצאת הפטנט של רולקס משנת 1931:

הרוטור

באמצעות מנגנון המתיחה הגאוני הזה, כל תנועה של פרק היד הופכת אוטומטית למאגר של כוח. מכאן הגיע השם:

Rolex Oyster Perpetual – רולקס אויסטר הנצחי

הציפייה מכרונומטרים אוטומטיים לפרק היד הייתה בעבר לשמור על אפיצות של 3- עד 12+ שניות ביום. רולקס שיפרה את התקנים לשיעור יומי ממוצע של 4- עד 6+ שניות, עבור ענידה בתנאים ואקלים רגילים.

כמה נתונים על דיוק: 24 שעות מורכבות מ- 86,400 שניות, הבדל משוער של 3+ שניות ביום מייצג סטייה המסתכמת ב- 0.000035 או 35 מיליוניות מן הפעולה היומית שלו!

בחיפושיה אחר דיוק, רולקס פיתחה טכנולוגיה חדשה שהביאה לדור משופר של תנועות מכאניות מסוג “קצב גבוה” עם 8 פעימות לשנייה, השוות ל- 28,800 תנודות בשעה (לעומת 18,000 בדגמים הישנים). בשיעור יומי, גלגל האיזון של תנועת רולקס בתדר גבוה מתנודד על כן 691,200 פעמים. הסטייה המשוערת של 3+ שניות ביום ב-8 פעימות מתאימה ל-24 תנודות ביום, ונותנת סך של 691,224 תנודות.

הדיוק המתקבל הוא 99.99%!

ביצועים באמת מפתיעים והישג יפה להתקן מכאני המיוצר בידי אדם.

להיות בעל שעון רולקס זה לחלוק בפירות ההמצאות, החדשנות וההובלה של למעלה מ-100 שנים – לא רק במונחים של שכלולים טכניים, אלא גם בשלמות הבלתי מתפשרת של האומנות שלו. זה מסביר מדוע Rolex Oyster הוא אחד השעונים המבוקשים ביותר בעולם.